
Karczoch ma wyraźne właściwości hepatoprotekcyjne i jest stosowany w zaburzeniach wątroby, łuszczycy dróg żółciowych, zapaleniu pęcherzyka żółciowego. Ponadto roślina ta ma pozytywny wpływ na metabolizm lipidów, obniża poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza zawartość mocznika (działanie moczopędne).
Właściwości farmakologiczne karczocha są związane z obecnością w jego składzie związków fenolowych cynaryny w połączeniu z fenalkiloaminą, bioflawonoidami i innymi substancjami czynnymi. Hepatoprotekcyjne działanie koszyczków wynika z właściwości przeciwutleniających i stabilizujących błony komórkowe rośliny. Ma wyraźne działanie żółciopędne (holekineticoe i działanie żółciopędne), zdolność do zmniejszania cholestazy wątrobowej i zwiększania przepływu żółci, zwiększania czynnościowej aktywności komórek wątroby i antytoksycznego działania na wątrobę.
Kwas askorbinowy, witamina, karoten, inulina, zawarte w koszyczkach, regulują procesy metaboliczne w organizmie, poprawiają stan układu płodowo-łożyskowego, zapobiegają naruszeniu przepuszczalności łożyska, co pozwala na stosowanie karczocha w położnictwie i ginekologii.
Uniwersalny ziołowy hepatoprotektor Karczoch - dieta wątrobowa ma udowodnione właściwości lecznicze i jest wskazana dla pacjentów z uszkodzeniami wątroby, zaburzeniami dróg żółciowych, przewlekłym zatruciem, azotemią i hipercholesterolemią.
Unikalność działania hepatoprotekcyjnego wynika z właściwości przeciwutleniających karczocha, stabilizujących błony, antytoksycznych. Aktywnie neutralizuje i eliminuje toksyny, sole metali ciężkich, pestycydy, zwiększa wydzielanie żółci, normalizuje proces żółci, wzmacnia procesy detoksykacji i aktywność wątroby. Działanie żółciopędne karczocha jest stosowane w zaburzeniach wątroby, łuszczycy dróg żółciowych, zapaleniu pęcherzyka żółciowego.
Dodatkowo karczoch poprawia funkcję filtracyjną nerek i jest zalecany w przewlekłej niewydolności nerek. Połączenie działania moczopędnego i hepatoprotekcyjnego karczoch wyróżnia się spośród innych roślin moczopędnych. Ponadto karczoch wyraża właściwości hipoazotetyczne, pomaga wyeliminować mocznik z organizmu, obniża poziom substancji zawierających azot we krwi, co pozwala na jego skuteczne stosowanie przy jadeicie i oligourii.
Koszyczki karczocha normalizują wewnątrzkomórkowy metabolizm fosfolipidów, obniżają syntezę i stężenie całkowitego cholesterolu i lipoprotein o niskiej gęstości, zmniejszają szybkość aterogennego osocza krwi, wykazując ogólnie działanie obniżające poziom cholesterolu.
Nowoczesne badania kliniczne wykazały, że karczoch ma znaczący wpływ na hipercholesterolemię, która jest związana z rozwojem miażdżycy. Skuteczne obniżenie cholesterolu uzyskuje się poprzez zwiększenie eliminacji cholesterolu i zmniejszenie jego biosyntezy w wątrobie.
Udowodnione regularne spożywanie karczocha, zapobiega wczesnym stadiom powstawania miażdżycowych zmian naczyniowych. Dodatkowo potwierdza się jego wpływ na metabolizm tłuszczów. Karczoch jest nie tylko uznanym środkiem ziołolecznictwa, ale także solidną alternatywą dla syntetycznych leków obniżających poziom lipidów (R. F. Weiss, F. Fintelmann, 2004).
Podstawowe badania przeprowadzone w Niemczech wskazują, że substancje czynne zawarte w tej roślinie (związki polifenolowe, flawonoidy: luteolina i jej glikozydy) hamują resyntezę cholesterolu i wykazują silne działanie antyoksydacyjne.
Wyniki obserwacji klinicznych stanu pacjentów z dużym przekonaniem potwierdzają eliminację uporczywych objawów wymiotnych, bólu, wzdęć brzucha, poprawę apetytu (Fintelmann, 1996). U osób z zaburzeniami dyspeptycznymi, na tle zaburzeń funkcji pęcherzyka żółciowego, karczoch osłabia uczucie ciężkości w okolicy nadbrzusza, eliminuje odbijanie, nudności (Bandy R. i in. 2004).
Karczoch jest niezastąpiony dla miłośników tłustego i pikantnego jedzenia. Szczególnie leki z karczocha są przydatne dla osób starszych z obniżonym trawieniem i osłabioną aktywnością enzymatyczną.
Wskazania:
- przewlekłe choroby wątroby i dróg żółciowych, przewlekłe zapalenie wątroby;
- przewód pokarmowy o typie gipotonicko-hipokinetycznym, w tym na tle przewlekłego zapalenia wątroby;
- zapalenie pęcherzyka żółciowego bezkamicze, zaburzenia czynnościowe pęcherzyka żółciowego;
- zaburzenia dyspeptyczne z uczuciem ciężkości w okolicy nadbrzusza, nudnościami, odbijaniem;
- miażdżyca, wysokie stężenie cholesterolu;
- hipercholesterolemia na tle współistniejących chorób wątroby;
- hiperlipidemia, w tym pochodzenia dziedzicznego;
- przewlekła niewydolność nerek w początkowych stadiach, zapalenie nerek;
- przewlekłe zatrucie;
starszy wiek.
Zawartość:
koszyk Karczoch (Cynara scolymus) 55%, laktoza 45%.
Dawkowanie/Stosowanie:
2 tabletki 2-3 razy dziennie 30 minut przed posiłkami. Kuracja leczniczo-profilaktyczna trwa 8-12 tygodni, w razie potrzeby powtarzana co 2-3 tygodnie.
Oryginalna nazwa:
Karczoch, 90 tabletek Greenset-Danikafam.
W naszym sklepie możesz kupić Karczoch, 90 tabletek Greenset-Danikafam w najlepszej cenie!
Ten środek nie jest produktem medycyny alopatycznej. Przeważnie jest uważany za suplement diety, który można stosować wyłącznie jako dodatek do diety. Wszystkie informacje dotyczące leczenia chorób tym produktem opierają się na wiedzy z zakresu ajurwedy, fitoterapii i odżywiania i nie są potwierdzone przez ukraińskie Ministerstwo Zdrowia ani inne kompetentne organizacje. Mogą być wykorzystywane jedynie w celach informacyjnych.
Jeszcze brak opinii na temat tego produktu